
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 2 A |
| Quiescent Current | 2.8 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Efficiency | 93 % |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Max Output Voltage | 4.5 V |
| Function | Step-Down |
Stock: 459
Distributors
pcbx
Unit Price$1.40807
Ext.Price$1.40807
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.40807 | $1.40807 |
| 10 | $1.03874 | $10.38740 |
| 25 | $0.94470 | $23.61750 |
| 50 | $0.89329 | $44.66450 |
| 100 | $0.84467 | $84.46700 |
| 300 | $0.80618 | $241.85400 |
| 500 | $0.76944 | $384.72000 |
| 1000 | $0.74464 | $744.64000 |
| 3000 | $0.72559 | $2176.77000 |
| 5000 | $0.70703 | $3535.15000 |
